סנונית   מידע למורה תערוכת עבודות עבודה לדוגמה צעד צעדהשורשים שלי
 

עריכת עבודת שורשים

סיימתם לאסוף את כל המידע. כתבתם על עצמכם, ראיינתם את ההורים והדודים, נברתם בבוידעם של סבא. מצאתם תעודות לידה ואותות מלחמה. עכשיו הגיע הזמן לסדר את כל זה לתוך העבודה שלכם.

יש דרכים שונות לעריכת העבודה, ואנחנו נציג כאן דרך אחת מתוכן.

כפי שכבר כתבנו, אתם הלב של העבודה, וכדאי שהעבודה תתחיל ממכם. הפרק הראשון בעבודה יהיה הפרק שלכם. שימו לב להוסיף למה שכתבתם על עצמכם כשהכנתם את המעגל הראשון, את כל מה שלמדתם על עצמכם מהשיחות עם אבא, אמא וכל האחרים. זה המקום להוסיף תמונות שלכם, ואם תרצו גם תעודות ומזכרות.

הפרק השני מוקדש להורים - אבא ואמא. הקדישו חלק לאבא, חלק לאמא, ובסוף תוכלו להוסיף חלק על המשפחה ביחד. גם כאן כדאי להוסיף דברים שלמדתם במעגלים האחרים. אם יש מנהגים מיוחדים במשפחתכם או בעדה שלכם שלמדתם עליהם במעגל הרביעי. אם יש זכרונות משותפים ותמונות משותפות. כל אלה יכולים להיכנס לעבודה בפרק הזה. בסוף הפרק כתבו גם על האחיות והאחים שלכם.

הפרק השלישי נועד לסבים ולסבתות. בסוף הפרק הזה, אחרי שהוספתם את כל התמונות, ספרו גם את סיפור המשפחה וכיצד הגיעה לארץ-ישראל. אצל רוב התלמידים היו אלה סבא וסבתא (או סבתא וסבא רבא) שעלו לארץ. כדאי להוסיף את מפת העולם ולסמן עליה את עיירות וארצות המוצא של המשפחה. תוכלו לשרטט את מסלול העלייה לארץ, ולהוסיף נקודות חשובות.

הפרק האחרון מיועד למשפחה הרחבה יותר. דודים ואבות רחוקים. בחלק זה תוכלו להוסיף את התמונות מתוך האלבומים הישנים. במשפחות רבות שמורות תמונות של אבות המשפחה, תמונות שמהן ניתן ללמוד על אופי החיים בימים ההם - כיצד התלבשו ואיך אהבו להצטלם.

 
גיטל רומשקובסי ושמעון ממוט - אוקראינה, תחילת המאה הקודמת

עברו לחלק הבא בו תוכלו לראות כמה צורות להגשת העבודה.

bullet צעד צעד bullet עבודה לדוגמה bullet תערוכת עבודות bullet מידע למורה
השורשים שלי
סרגל ניווט על אודות עבודות שורשים מחקר גנאלוגי קבוצות דיון נווט אתרים
לדף הראשי
design
 
 

על אודות - עבודות שורשים - מחקר גנאלוגי - קבוצות דיון - נווט אתרים - לדף הראשי

.הופק בשיתוף מטה קרמניצר - שנהר. המזכירות הפדגוגית, משרד החינוך
(כל הזכויות שמורות © 2002. סנונית (ראה תנאי שימוש