סנונית   מידע למורה תערוכת עבודות עבודה לדוגמה צעד צעדהשורשים שלי
 

המעגל הפנימי - אני

מהו הדבר הכי שלכם, המאפיין אתכם במיוחד (אפילו אם יש אחד כזה גם למישהו אחר)? השם הפרטי. נקודת ההתחלה לכל עבודה שאתם עושים על עצמכם יכולה להיות השם הפרטי שלכם.

שמות פרטיים היו לאנשים תמיד. כבר בתנ'ך אנו רואים כי כל אחד שנולד, החל מאדם הראשון, נקרא בשם. גם החיות והצמחים נקראים בשמות, ואפילו בזמן הבריאה נותן אלהים שמות לכל דבר 'ויקרא אלהים לאור יום, ולחושך קרא לילה' - זהו מעשה הכינוי בשם הראשון בהיסטוריה.

בטח שאלתם כבר את ההורים למה קראו לכם בשם הזה דוקא. האם אתם יודעים מה פירוש השם שלכם? האם הוא שם עברי או לועזי? מה משמעותו?
עוד על שמות בפעילויות שורשים של אתר 'בונים עולם יהודי'

אחרי שחשבתם וכתבתם על השם שלכם, תוכלו לכתוב על דברים נוספים המאפיינים אתכם: תוכלו להתחיל בפרטים החיצוניים כמו גובה, צבע שיער ועיניים. יש ילדים שאוהבים להכין לעצמם תעודת-זהות תוצרת בית (לא חייבים לחכות לגיל 16).

אחרי הפרטים החיצוניים אפשר לכתוב על הדברים הפנימיים: אילו מין בני-אדם אתם? מה אתם אוהבים ומה לא. מסודרים או מבולגנים? אם יש לכם תחביבים, תוכלו לכתוב עליהם, ולמה אתם אוהבים לעסוק דוקא בתחביבים אלה.

אחרי שכתבתם על עצמכם את הפרטים שמאפינים אתכם - כתבו את קורות חייכם: איפה נולדתם? באיזה גן הייתם? האם גרתם בישובים אחרים או עברתם ממקום למקום? זה הזמן לכתוב סיפורים על עצמכם - דברים מצחיקים או עצובים שקרו לכם (כמו למשל הסיפור על הצלקת שיש לכם בסנטר). שאלו את ההורים - אילו זכרונות וסיפורים יוכלו לספר לכם עליכם?

ולבסוף, כתבו על העתיד שלכם כפי שאתם רואים אותו - מה אתם רוצים שיהיה לכם, מה תרצו לעשות ואיפה תרצו להיות בעתיד.

נסכם - כתבנו פרטים על עצמנו הכוללים:

  • שם פרטי
  • פרטים מאפיינים חיצוניים (צבע וצורה)
  • פרטים מאפיינים פנימיים (אופי)
  • סיפורים מההיסטוריה הפרטית שלכם (קורות חיים)
  • מחשבות על העתיד

כל אלה מתארים אתכם בתור בני-אדם, אנשים מיוחדים שאינם דומים לאף אדם אחר בעולם. אתם הלב של כל עבודת השורשים, וכל מי שיקרא את מה שכתבתם יוכל להכיר אתכם טוב יותר. מעניין לשאול את ההורים והמורה לאחר הקריאה - האם למדו עליכם משהו חדש? אולי תשמעו מההורים, שחשבו שמכירים אתכם הכי טוב בעולם, שהם בכלל לא ידעו על חלק מהדברים שכתבתם.

גם אם לא כתבתם את כל הדברים שהזכרנו כאן, החלק שעשיתם כרגע הוא הבסיס להמשך העבודה.

המשך

bullet צעד צעד bullet עבודה לדוגמה bullet תערוכת עבודות bullet מידע למורה
השורשים שלי
סרגל ניווט על אודות עבודות שורשים מחקר גנאלוגי קבוצות דיון נווט אתרים
לדף הראשי
design
 
 

על אודות - עבודות שורשים - מחקר גנאלוגי - קבוצות דיון - נווט אתרים - לדף הראשי
(כל הזכויות שמורות © 2002. סנונית (ראה תנאי שימוש