סנונית   מידע למורה תערוכת עבודות עבודה לדוגמה צעד צעדהשורשים שלי
 

מעגל שלישי - משפחתי הרחבה

במשפחה הרחבה מופיעים כל קרובי המשפחה, מהדודים הקרובים ועד לרחוקים ביותר. יש משפחות ששומרות על קשרים טובים גם עם הקרובים הרחוקים. המשימה הראשונה בחקר המשפחה הרחבה היא היכרות עם קרובי המשפחה והבנת הקשר המשפחתי שלהם אליכם.

עץ המשפחה
(למורים: את נושא ציור עץ המשפחה אנחנו מכניסים כאן משום שאנו מניחים שאת המשפחה הקרובה כל תלמיד מכיר ואינו צריך עץ בשביל זה.)

רשמו לפניכם את שמות הקרובים שאתם מכירים, ואת הקשר המשפחתי שלהם אליכם. תוכלו לצייר את הקשרים בצורת עץ - 'עץ משפחה' או 'אילן יוחסין'. ציור של עץ המשפחה יראה לכם אילו קרובים אתם מכירים, ואילו ענפים בעץ המשפחתי חסרים לכם. התחילו במשפחה הקרובה שאותה אתם ודאי מכירים: אתם, אחים ואחיות, הורים וסבים וסבתות.
כמובן, שבאתר דיגיטלי עץ השורשים נבנה אוטומטית. לצפיה בעץ שורשים דיגטלי לחצו כאן.
כדי ללמוד איך מציירים עץ משפחתי לחצו כאן.
דוגמה לעץ המשפחה הקרובה של דינה:

אחרי שציירתם את המשפחה הקרובה, תוכלו להתחיל להוסיף לעץ ענפים. מהשורשים של סבא וסבתא יוצאים הענפים של הדודים והדודות, ומהם יוצאים הענפים של בני הדודים.
אם יש לכם אחות או אח גדולים, אולי הם התחתנו כבר ולכם יש אחיינים קטנים?
העץ שאתם מציירים גדל במהירות. אנחנו ממליצים שבשלב הראשון אל תרשמו את השמות של קרובי המשפחה מנישואין. השקיעו את עיקר המאמץ בציור העץ של אבותיכם - סבתא וסבא רבא, ואולי גם את הוריהם ואפילו את סבא וסבתא שלהם.

עכשיו אתם יודעים כמה דודים ובני דודים יש לכם, כמה דודים יש להורים, וכמה בני דודים יש להוריכם. פתאום תראו איך המשפחה גדלה מהר.

זה השלב ללמוד עוד על המשפחה המורחבת. בעבודת שורשים אין צורך לראיין את כל בני המשפחה המורחבת. התיעצו עם הוריכם - עם מי כדאי לשוחח כדי ללמוד יותר? התקשרו אל הקרובים שתרצו לשוחח איתם, שאלו כמה שאלות בטלפון והחליטו אם אתם רוצים לנסוע אליהם כדי לראיין אותם.

כאשר אתם משוחחים עם הדודים, נצלו את ההזדמנות והרחיבו את ציור העץ שלכם. מהר מאד תגלו שלהוריכם חסרים פרטים רבים על המשפחה. הם לא יודעים מתי נולדו אנשים שונים, ולא זוכרים את כל השמות של הגיסות והאחיינים של סבא וסבתא.
סבא וסבתא יוכלו לתת לכם מידע על אבות המשפחה ולעזור לכם לצייר את העץ 'לגובה'. הדודים יוכלו לתת מידע על הענפים הנוספים ולצייר את העץ 'לרוחב'. זה הזמן להוסיף לעץ ענפים נוספים, גם אלה הקשורים למשפחתכם בקשרי נישואין.

הערה: מהר מאד תגלו שיש לכם קרובים רבים. מובן שלא תרצו לראיין את כולם ולהוסיף את סיפורם לעבודת השורשים שלכם. התיעצו עם המורה ובקשו עזרה בהגדרת גבולות העבודה. ברוב בתיה'ס מבקשים מהתלמידים להגביל את עבודתם למשפחה הקרובה, ולהוסיף רק את הדודים הקרובים במיוחד.

חזרה | המשך

bullet צעד צעד bullet עבודה לדוגמה bullet תערוכת עבודות bullet מידע למורה
השורשים שלי
סרגל ניווט על אודות עבודות שורשים מחקר גנאלוגי קבוצות דיון נווט אתרים
לדף הראשי
design
 
 

על אודות - עבודות שורשים - מחקר גנאלוגי - קבוצות דיון - נווט אתרים - לדף הראשי
(כל הזכויות שמורות © 2002. סנונית (ראה תנאי שימוש